Gombaveszély!
Szépzöld, 2010. máj. 27.
Május hónapban az ország teljes területén több mint 100 mm eső esett és most megjött a meleg. Ez ideális a gombák szaporodásának és terjedésének.
Ugyancsak nagyot nőnek ilyenkor a növények is, és ha volt is korábban permetezve a növény, abban vagy felhígult a hatóanyag vagy lemosódott a felületéről.
Permetezést javasolt a kora reggeli, vagy késő délutáni órákban elvégezni. Kora reggel várjuk meg a harmat felszáradását, hogy azzal együtt ne follyon le a permetlé. Ha van a permetlében rovarölő szer is, akkor a biztonság kedvéért késő délután vagy este permetezzünk, mikor már a méhek nyugovóra tértek. Nagy melegben ne permetezzünk, mert maga a permetlé is perzselhet.
Szőlőben elsősorban a lisztharmat és a peronoszpóra támadására lehet számítani. Ilyen nagy fertőzési nyomás esetén a kontakt és a felszívódó szereket együtt kell alkalmazni. A felszívódót nem mossa le az eső, míg a kontakt nem engedi kialakulni a rezisztenciát a szerrel szemben. Ideális megoldás a peronoszpóra félék ellen a Kupfer Fusilan, amiben a felszívódó mellett ott van a kontaktréz is. Lisztharmat ellen a felszívódó Domark mellé ként kell tenni.
Almában a varasodás és a lisztharmat a leggyakoribb veszély. Javasolt a Domark és a kén használata. Ha az alma már nagyobb és kialakult rajta a viaszburok, akkor már lehet minőségi rezekkel is permetezni pl. Cuproxat. Sajnos néha a tűzelhalás (Erwinia amylovora) is felüti a fejét, de az ellen csak a metszőolló a megoldás.
Zöldségnövények (paradicsom, paprika, burgonya …) védelmére az élő gomba termék, a Trifender - a gombaevő gomba - javasolt belocsolásra és permetezésre. Mellette a lombtrágya tovább javítja az ellenálló képességet és a baktériumok ellen is védelmet nyújt.
Ha a lombot permetezzük, akkor javasolt a lombtrágyák használata is, mert akkor plusz mikroelemeket tudunk adni a növénynek Wuxal, ….
Kapcsolódó rovatok: Veteményeskert
Facebook Twitter GoogleStartlap
2018.április 09., hétfő / 19:59