Hogyan nyírjuk a sövényünket?
Sulyok Timea, 2009. aug. 13.
Napjainkban is tartja magát egy hagyomány: a sövényeket a nyári napforduló előtt le kell nyírni! A növénynek nem okoz nagy törést, ha késünk a nyírással, de csak augusztusig halogathatjuk feladatunkat.
Fontos a gondozás időpontja, már csak azért is, mert a nyírás után fejlődő új hajtásoknak meg kell erősödniük a fagy beállta előtt.
Mi történik, ha túl korán nyírjuk a sövényt? Akkor kénytelenek vagyunk egy szezonon belül kétszer is nyírni sövényünket. Van ennek a módszernek előnye is: nem kell lenyírni és eltávolítani olyan sok nyesedéket, és a vékonyka sövényeknek lehetősége van a vastagodásra a két nyírás között.
Kertészeti szempontból mégis jobb várni ezzel a művelettel július második feléig, ugyanis ha túl korán igazítjuk meg a sövényt, akkor könnyedén eltávolíthatjuk a hajtáscsúcsokat és hajtásokat, amelyek segíthetnék a növény fejlődését. Végeredményként elmondható, hogy a túl korai nyírás, silányabb sövény kialakulását eredményezi.
Jó tudni! Az alacsony sövény jól tűri a korai nyírást, a magas sövény pedig sokkal sérülékenyebb.
Tipp! Júliusban megnyírandó sövények: a lombhullató sövény és a fagyal.
A tuja, erdei fenyő, tiszafa és vörösfenyő sövényeket lehet nyírni júliusban, de a legideálisabb erre az április és az augusztus hónap.
Mit tegyünk virágzó sövények esetén? Célszerű ritkítást a legöregebb ágakkal kezdeni. Egy átlagos sövényt, mint amilyen például a kerti gyöngyvesszőt - Spiraea vanhouttei -, könnyedén meg lehet nyírni, de ebben az esetben egyáltalán nem fog virágozni, vagy csak néhány virágot hoz. A túl gyakori nyírás eredménye az lesz, hogy a növény alsó része kopasz lesz. Ha ez megtörténik, a sövényt majdnem teljesen az aljáig le kell nyírni, de azért hagyni kell néhány ágat, így fel tudják szívni a nedvességet.
Facebook Twitter GoogleStartlap
2018.április 09., hétfő / 19:59