Méz, a folyékony gyógy-arany
Sulyok József, 2008. szept. 10.
Szeretik a mézet? Ha igen, akkor bátran fogyasszanak belőle minél többet, hiszen a méz és származékai számtalan bajunkra jelentenek finom gyógyírt. Az apiterápia kizárólag a méhpatika gyógyító anyagaival foglakozik.

Közel kétszáz hatóanyagot tartalmaz: aminosavakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, szőlő- és gyümölcscukrot, enzimeket. Táplál, gyógyít, de szépítő hatása is bizonyított. Mindez: a méz.
Erősítésre
A virágpor (pollen) tartalmazza a fontos tápanyagokat, amelyek a méhecskék életéhez, fejlődéséhez szükségesek. De szerencsére az emberek is profitálhatnak belőle: naponta 2-3 kávéskanál bioboltokban kapható virágpor biztosítja a testi-lelki kiegyensúlyozottságot és a remek közérzetet. A pollen jó hatással van a legyengült szervezetre: csökkenti a fáradságot, fokozza az életerőt, ezért az idősek és a betegek, műtét után lábadozók számára igen hasznos.
A nagy szemcséjű virágporokat még az allergiások is fogyaszthatják.
Megfázásra
Köhögés, nátha esetén közismert házi szer: meleg tej mézzel. A keverék soha ne legyen 40 foknál melegebb, mert különben a benne lévő értékes anyagok károsodnak. A méz csökkenti a nyálkahártya gyulladását, és elpusztítja a baktériumokat. A mézes kamilla, vagy hársfatea szintén kiváló orvosság meghűlés ellen.
Torokfájás ellen ajánlott a propolisz-oldatos gargarizálás.5 csepp propolisztinktúrát (gyógynövényboltokban, gyógyszertárakban kapható) keverjük el langyos vízzel, és kétóránként fogyasszunk belőle.
Égessünk méhviasz gyertyát: a felszabaduló olajok lelohasztják a duzzadt orrnyálkahártyát, tisztítják a légutakat, és az illatuk is kellemes!
Fájó fogakra
Fogínygyulladás, fogfájás ellen hatásos a propolisz. Gargarizáljunk 7 csepp propolisz-oldatból, valamint egy csésze meleg borsmentából álló keverékkel, vagy masszírozzuk az oldatot a fogínybe. A méz szintén segít a gyulladt ínyen, továbbá megakadályozza a fogszuvasodást. Lassítja ugyanis a baktériumok megtapadását a fogzománcon
Belső bajokra
A kínai gyógyászat emésztési problémák esetén négyhetes mézesvíz-kúrát javasol: 1 teáskanál méz 1 pohár vízben elkeverve.
Gyomoridegesség, vagy hasmenés esetén kortyonként és melegen, székrekedés esetén pedig hidegen fogyasszuk. A virágpor is segíti az emésztést, regenerálja a bélflórát és méregteleníti a szervezetet. 8 héten keresztül fogyasszunk 1-2 teáskanálnyi pollent az étkezések előtt. Ha tartósan bélproblémákkal küszködünk, együnk teljes kiőrlésű kenyeret mézzel, és a teánkat is mézzel édesítsük. Ha cukor helyett rendszeresen mézet használunk, egy idő után már sokkal kevésbé kívánjuk az édességet. És ez az alakunkon is meglátszik majd.
Változókor
A benne található hormonszerű anyagoknak köszönhetően a méhpempő még a menstruációs ciklust is képes szabályozni, és segít a változókori panaszokon. A kéthónapos kúra során napi 100-300 milligrammot szedjünk. A méhpempő alkoholban vagy mézben tartósítva kapható.
Klimax idején a bőr veszít rugalmasságából. Az arcbőr fiatalításában segít a virágpor. Egy kávéskanál pollent keverjünk el egy tojássárgájával, és a pakolást fél órán keresztül hagyjuk az arcon. Rendszeres használatától a bőr ismét sima és feszes lesz. Ránctalanító, hidratáló hatású a méhpempő is.
Reumára
Reuma és ízületi betegségek esetén lehet hasznos a méhméreg, mely serkenti a mellékvesekéreg kortizon termelését. Ez a hormon ugyanis enyhíti a reumatikus panaszokat. A kortizon-tartalmú gyógyszerekkel ellentétben a szervezet saját kortizonjának nincs káros mellékhatása. Sportsérülések esetén a méhméreg-kenőcs, vagy olaj tesz jó szolgálatot. Vigyázzunk, allergiát okozhat! Kiváló fájdalomcsillapító a propolisz-tinktúra is.
Bőrbetegségekre
A méhpempő több bőrbetegségre /ekcémára, pattanásra/ is kiváló hatással van. Naponta 50-100 milligrammot vegyünk be, de az érintett területeken külsőleg is alkalmazhatjuk, önmagában, vagy mézzel összekeverve. A száraz, sérült, vagy gyulladt bőrt méhviasszal kezeljük: olvasszunk meg 50 grammot, és keverjünk bele 10 milliliter propolisz-oldatot. Az így keletkező sűrű kenőcs úgy véd, akár egy tapasz.
Kapcsoldód cikk:
Facebook Twitter GoogleStartlap
2019.december 02., hétfő / 15:33