A leander sikeres teleltetésének titka!
Mártha Izabella, 2014. okt. 24.
Lassan elérkezik az idő, hogy mielőtt a hőmérséklet -5 fok alá esik a leandert és a többi Földközi-tenger térségéből származó növényt felkészítsük az előttünk álló hideg télre. A leander is mint a legtöbb mediterrán növény, komolyabb károsodás nélkül képes elviselni a gyenge fagyot is.

A leander (Nerium oleander) a Földközi-tenger vidékéről származik és a gyenge fagyokat -5 oC-ig problémamentesen átvészeli. Bizonyos fajták mint a ’Villa Romaine’ állítólag akár -17 oC-ot is elviseli. De aki ezeket a díszes darabokat szereti és biztosra akar menni, hogy növénye jövőre ismét virágba borul akkor ősszel fagymentes telelőhelyre kell vinni, vagy legalább is jó alaposan be kell takarni őket télire.
Az ideális áttelelő hely
A leandernek is mint az örökzöld növényeknek télen is kell a világosság. Ezért egy hideg télikert, vagy egy fűtetlen üvegház – egy úgynevezett hidegház – lenne az optimális szállás télire. Akinek nem áll rendelkezésre hidegház, azoknak egy hideg pince is segíthet.
Tévhit: minél sötétebb a helyiség, annál alacsonyabb lehet az átteleltetési hőmérséklet. Még jó megvilágításnál is egy minimális hőmérséklet ajánlott, mert különben a leandert könnyen megtámadják a pajzstetvek, a legideálisabb a 2-10 oC közötti hőmérséklet.
Behordás előtt le kell tisztítani a leandert, a kártevőket el kell pusztítani és helyhiány esetén vissza kell vágni a növény hajtásait. Lehetőleg a kopasz és a talaj közeli hosszú hajtásokat távolítsuk el. Ha viszont nincs gondunk a helyhiánnyal, akkor várjunk inkább tavaszig a metszéssel. Hetente egyszer szellőztessük a helyiséget és ügyeljünk arra, hogy a földlabdája ne száradjon ki teljesen.
Tipp: Bizonyos településeken léteznek olyan kertészetek vagy árudák, ahol a fagyérzékeny dézsás növényeket mint pl. a murvafürt (Bougainvillea glabra), kefevirág (Callistemon citrinus), jázmin (Jasminum polyanthum), sétányrózsa (Latana camara), mirtusz (Myrtus communis), banán, füge, naspolya, pálmafélék stb. teleltetését vállalják. Ez a szolgáltatás legtöbbször a szűkebb pénztárcájúaknak is megengedhető, emellett ott a növényeket nemcsak tárolják, hanem szakszerűen gondozzák is.
Leander teleltetése a szabadban
Ahhoz, hogy a leander következő évben is olyan szépen virágozzon nagyon fontos az alapos téli fagyvédelem.
Ha valaki egy enyhe telű régióban lakik, akkor néhány szabályt betartva átteltetheti leanderét és a többi mediterrán növényét a szabadban is. Magyarországon ilyen mérsékelt régió az Káli-medence, Siklós-Villány vidéke és egyéb nagyváros, mint például Nagykanizsa, Pécs, Szeged és környékei.
Hogy a leander egy védett balkonon vagy teraszon átteleltetni tudjon figyelni kell növénycserép alatti padló jó szigetelésére. Ehhez az edényt egy polysztirolhab lemezre kell állítani és a leander ágait össze kell kötni egy vékony kötéllel, hogy spóroljunk a hellyel. A legjobb, ha a cserepet levegőbuborékos fóliával göngyöljük be, vagy egy vastag kókuszmatraccal, a rügyeket és leveleket pedig légáteresztő raschel hálóval takarjuk be. Gondoljunk arra is, hogy egy nyílást hagyjunk, mert az örökzöld leandernek az enyhe időjárásban még télen is kell olykor locsolni. A jól becsomagolt cserepet lehetőleg közvetlenül a szélvédett ház falához toljuk oda, méghozzá olyanhoz amelyiknek előtetője is van. A több dézsás növényt szeretnénk a szabadban teleltetni a cserepeket egymáshoz szorosan kell összetolni, hogy a növények egymást kölcsönösen védeni tudják a hidegtől.
Tipp: Ha az időjárás jelentés egy hosszabb periódusú erős lehűlést jelez, akkor rövid időre helyezzünk a leanderek közelébe szabadtéri teraszhősugárzót, vagy a kisebb cserepeket hordjuk be a garázsba, amíg a hőmérséklet nem enyhül ismét.
A fagyok elmúltával – általában március végén, április elején – megkezdődhet a növényeink kitelepítése a szabadba. Ekkor a locsoláson kívül a tápanyag-utánpótlásra és a növényvédelemre is gondoljunk, hogy jövő nyárra ismét szemet gyönyörködtető színpompában legyen részünk.
Kapcsolódó cikk:
Így díszítsd leanderrel az őszi kertedet!
Facebook Twitter GoogleStartlap
Hozzászólások (3)

