Agresszív és gyors kártevő pusztít a magyarországi kertekben!
Mártha Izabella, 2014. szept. 23.
Néhány éve még ismeretlen volt az a kártétel, amely jelenleg tömegesen jelentkezik és viszonylag gyors lefolyásával okoz riadalmat szerte az országban. Lássuk melyik ez az agresszív kártevő!

Buxusokon találjuk a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) lárváit illetve azok kártételének nyomait. Kiterjedt fertőzéseknél általános, hogy növényből csak a levélnyél marad meg, a „jó étvágyú” lárvák után csak szövedék és kis ürülékgolyók maradnak.
A lárvák zöld színűek, teljes fejlettségükben 4 cm-es méretet is elérhetik. A fejlett lárvák feje fekete, teste zöld és fekete csíkokkal ékes. A selyemfényű puszpángmoly ázsiai eredetű, otthonában 5, Európában évente 3 nemzedéket nevel ki, tehát lepkéje számunkra még így is sűrűn rajzik, agresszív terjedését ez a tény is segíti.
A kárt a hernyók a rágásukkal okozzák, míg a fiatal egyedek csak hámozgatják a leveleket, melyek kisárgulnak, addig az idősebb hernyók már gyors mértékben lerágják a kis leveleket, gyakran a teljes levéllemezt is.
A kifejlett egyedek szétnyitott szárnyakkal elérik a 4-4.5 centimétert, színük fehér barna csíkkal szegélyezett.
Bábozódáskor a lárvák a leveleket összeszövik, ebben húzódnak meg, az átalakulásig. A kárt a hernyók intenzív rágásukkal okozzák, akár a növény teljes lecsupaszításáig.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Kezdeti károsodást idejében érdemes felfedezni, mivel ekkor még csak a puszpáng egy része károsodott!
Ezeket a károsodott részeket ki kell vágni a sövényből és rovarölő szerrel alaposan be kell permetezni. Nagyon fontos, hogy a növényvédő szer a sövény belselyébe is bejusson, mert a károsító rövid idő alatt tarra rághatja a sok éve nevelt szép sövényünket!
Kapcsolódó cikk: Segítség, beteg a paradicsom!
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.augusztus 08., hétfő / 14:23