Csak segítenek - Földi poszméh
Sulyok Józsefné, 2015. júl. 14.
Már február végén megfigyelhető a fészkelő-helyet kereső királynő. Előszeretettel épít fészket elhagyott egér vagy vakond-járatokban, akár másfél méter mélyen a föld alatt.

A nőstény poszméhnek van ugyan fullánkja, de békés természetű, nem kell tartania szúrásától.
A rovar fekete, két barnás-sárga keresztcsíkkal, a potrohának vége szürkés-fehér színű. A királynő testhossza lehet 30 mm is, a hímekké 14-16 mm, és a dolgozóké 11-17 mm. Repülés közben mély dongó hangot ad.
Ha tavasszal a királynő talál megfelelő fészket, úgy családot alapít, lépsejtet épít, és lerakja a petéket. Ilyenkor még az előző évi táplálékkészletből él, amit a mézgyomorban raktározott el. Miután ezt felélte, a rovar a nektárt és a pollent kínáló virágokra szorul. Egy poszméh család mintegy 600 egyedből áll. A repülőizmok által biztosított hő-szabályozó funkció révén a poszméh hidegen is képes repülni és melegíteni a fészket. A poszméhek biztosítják a korán virágzó kerti növények beporzását. Miután kikelnek a dolgozók, ezek veszik át a lárvák gondozását.
A poszméh gyakran gyűjt nektárt az oroszlánszáj vagy a gyűszűvirág kelyhéből, a telt virágokhoz nem tud hozzáférni. Fészeknek használjunk speciális poszméh-ládát, az agyagcserép nem jó, mert gyakran megtelik vízzel. Ha a legyengült poszméh számára biztosítunk egy kis cukoroldatot, gyorsan erőre kap.
Kapcsolódó cikk: Csupros mákos almával
Facebook Twitter GoogleStartlap
2021.március 01., hétfő / 21:04