Cseresznyeleves
Mayerné Borics Erzsébet, 2011. máj. 17.
Éppen valami vacsorának valót kerestem a hűtőládában, amikor a kezembe akadt néhány tasak magozatlan cseresznye. Rendkívüli módon megfogyatkozott a hűtő tartalma, és a gyümölcs pont a legalján volt, ezért korábban eszembe sem jutott, hogy tettem el.

Bevallom, nem éppen rajongok ezért a gyümölcsért hűtött állapotban. Gondoltam készítek belőle valamit, ha már tavaly vettem a fáradságot, hogy lefagyasztottam. A levesre jutott a választásom.
Felengedni nem érdemes, se íze, se..bűze..
Gyorsan jártak a gondolataim, aztán kiötlöttem, hogy csinálom. Első dolog: biztosan nem a mai vacsora része lesz. Második fontos momentum: mit tegyek, hogy ne főjön szét? Kivettem a zacskóból, beleöntöttem egy gyümölcsszűrőbe, és langyos vizet engedtem rá. Ettől leázott róla a jég, és a „hűtőíz”. Aztán félretettem, közben elkészítettem a vacsorát. Annyira engedtem csak fel, hogy a gyümölcshúsa kicsit puha legyen.
Vízből, cukorból, kevés citromhéjból és citromléből és a szokványos fűszerekből szirupot főztem, jól felforraltam, hogy az ízek kijöjjenek. Néhány citromfű levélke is került bele, majd a cseresznye következett. Mikor újra elkezdett forrni a lé, azonnal takaréklángra állítottam, és egy fedővel befedtem, és nagyon lassan főztem.
Közben 2 dl tejszínt simára kevertem két evőkanál kukoricakeményítővel és hideg tejjel higítottam.
A gyümölcs közben szépen megpuhult, és makulátlanul egészben maradt. Tekintve, hogy a cseresznyének nincs semmi színe, ezért a következő trükköt találtam ki. Hozzáadtam egy másik, sötét színű gyümölcs levét (most pl. jostát) és megszíneztem vele a főzőlevet. Nem csak a színe, de az íze is teltebb lett tőle (meggy, ribizli, szeder is szóba jöhet).
A sűrítés előtt, a gyümölcsöt leszűrtem, a citromfű levelet kidobtam (amitől fantasztikus lett az íze) és egy tálba tettem. A levét a tejszínes habarással sűrítettem, és felforraltam, majd egy sűrű szűrön keresztül a gyümölcsre öntöttem. Tetejét pedig néhány kiskanál jostalével díszítettem. Másnap hidegen csodás lesz…egy Michelin-csillagos séf is megirigyelhetné…
Ötlet: tovább gazdagíthatjuk, ha a tejszínes habarásba tojássárgáját keverünk, és kissé sűrűbbre készítjük. A fehérjét porcukorral és citromlével keményre felverjük, és így kínáljuk. Akár desszertként is tálalhatjuk.
Kapcsolódó cikk:
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22