Hasznos tudnivalók
Csíráztassunk finomságokat!
A csíráztatás művelete igazán nem nagy ördöngösség, de amikor készen vagyunk vele, akkor rengeteg tápanyagban gazdag finomságot kapunk, illetve, ha ahhoz van kedvünk, akkor akár ki is tehetjük a növényeket a kertbe, és nevelhetjük tovább őket.
Gyógynövényekkel a felfázás ellen
Télen gyakori probléma a felfázás, ez lassan minden második nő életét megkeserítő esemény. Ha nincs komoly fertőzés, akkor lehetőleg kerüljük el az antibiotikumokat. Próbálj ki pár természetes gyógymódot!
Tápanyag kisokos
Amit érdemes tudni a legfontosabb tápanyagokról. Röviden, tömören, hétköznapi tudásunk felfrissítésére. A teljesség igénye nélkül.
Nadragulya, az igazi szépasszony?!
A megtévesztő művész nadragulyát - Atropa belladonna – a középkor kedvelt szépítőszereként alkalmazták. Tágította a pupillát, amelyet egykoron igen vonzónak tartottak. Innen az elnevezés Bella donna, azaz szépasszony.
Hová bújt a havasi iszalag?
Csodaszép növény, amely nem válogatós, ha a termőtalajról van szó. De miért hívják az Alpok liánjának?
Konyhaművészet az ókorban?!
Az ókor ételei és italai Azt gondolnánk, hogy ez az idő homályába vész, pedig egész pontos leírás van a korabeli mesterszakácsok munkásságáról. Vajon mi került az asztalra Mezopotámiában és Egyiptomban? Hányféle kenyeret készítettek az ókori görögök?
Eukaliptusz, nemcsak a koalák kedvence
Ausztrália legjellegzetesebb fája a mirtuszfélék családjába tartozik. Ez a legmagasabbra és a leggyorsabban növő, lombhullató fafajta. Gazdaságilag meghatározó szerepet tölt be, de emellett a koalák szinte kizárólagos csemegéje is. De miért hívják árnyék nélküli fának?
A csodálatos teafa olaj
A teafa olaj a téli időszak egyik legismertebb, legkülönlegesebb „csodaszere”. A több mint 80 szerves alkotóelemből álló olaj tudományosan bizonyított gyógyító hatású kivonat. A teafa (Melaleuca altemifolia) egy közel 8 méter magas, keskenylevelű, krémszínű virágú ausztráliai őshonos fa.
Kezdő kertészeknek
A betakarítás ilyenkor a legsürgősebb, de a kertben akad sok más, szintén elmaradhatatlan teendő. Utolsó hullámban tömegével érik a paprika, paradicsom. Az utóbbiból szeptember végéig csak érett és piros bogyókat szedjük, ám amikor már csíp a hideg, a még zöldeket is bekel takarítani. Ezzel közel egy időben válik aktuálissá a gyökérzöldségek, a karalábé, a zeller és a burgonya felszedése is.
Novemberi tennivaló 1x1
Hagyjuk az ágyásban a növények maradványait. Ha az ágyást ki akarjuk takarítani, az évelők visszavágásával várjunk addig, amíg a növény elsárgul. Ne vágjunk mindent le, hanem tavaszig hagyjuk meg a növénymaradványokat téli védelemnek és menedéknek a rovarok számára. Sok növényfaj, mint például a varjúháj vagy a kúpvirág, még elhervadt állapotban is vonzó látványt nyújt, ezért jobb, ha ezeket nem vágjuk vissza.
Gyomirtó szerek – Amit érdemes róluk tudni
Hazánkban a felhasznált növényvédő szerek közel 50%-a herbicid, vagyis gyomirtó szer. A gyomirtó szerek használata nagy figyelmet és gondosságot, megfelelő szakmai felkészültséget igényel, mert lényegében növénypusztító mérgek.
Az igazi tej nyomában
Biztosan többünknek ismerős egy régebbi, reklámból szlogenné vált mondat: A tej élet, erő, egészség! Vagy egy másik: Egy pohár tej, tiszta fej! vagy Csupa erő, csupa izom, minden reggel tejet iszom! Ezek a mondatok jutottak eszembe, miközben jókat mosolyogtam és arra vártam, hogy én legyek az első, aki az esti friss fejésből hazaviheti a „boci meleg’” tejadagunkat.
Komló – a folyékony kenyér alapanyaga
A komló a sörízesítő és tartósító alapanyagaként ismert, de az ipar előszeretettel hasznosítja más területeken is. Meglepő, hogy mi mindenre alkalmas még a komló. Ismerjük meg a növény másik oldalát is.
Facélia a kert doktora
Érdeklődve keresgéltem és válogattam a vetőmagbolt polcain, amikor rátaláltam a facélia vagy mézontőfű dekoratív csomagolásba rejtett magjaira. Már hallottam és olvastam róla, de valójában még soha nem volt szerencsém találkozni vele.
Gyógyír fasebekre
Főleg ősszel és télen van jelentősége a fasebek kezelésének, bár nyáron is előfordul a gondatlan metszések, vagy életlen eszközök használatával keletkező sebek kialakulása. Rövid írásunk most erre ad megoldást.
A parlagfű története és védekezés ellene
„Sárkány ellen sárkányfű…” – hallhatjuk a Süsüben. De parlagfű ellen mit tehetünk? Igen közismert tény, hogy az egyik legveszedelmesebb allergén gyom a parlagfű (Ambrosia elatior L.) Annak ellenére, hogy irtani kell, és komoly büntetést rónak ki a területek tulajdonosaira, ha parlagfüvet látnak az illetékes ellenőrzők, mégsem tudják sokan, hogy mi is valójában ez a veszélyes gyomnövény.
A növényvilág legjei 2. - újabb rekordok
Előzmény: A növényvilág legjei A növényi legek között tovább kutakodva még sok megdöbbentő adattal találkozunk. Hogy mekkora az élni akarás egy-egy képviselőjükben, vagy éppen melyik a leggyorsabb, legtöbb virágot bontó, azt megtudhatjuk a sorozat második részéből.
A növényvilág legjei
Amikor az ember a természetet szemléli, bizony megdöbbentő dolgokat találhat. A természet minden élőlényt rákényszerít az alkalmazkodásra. Ez nem újdonság, megdöbbentő eredményeket képesek produkálni az organizmusok. Méreteikben, illatukban vagy éppen termésükben a növények is alkottak legeket. Ráadásul ezek kifejlődéséhez extra szívósság kellett, mivel ha a helyzet változik, a virágok nem képesek egyszerűen odébbállni.
A dohány útja
Ismerjük meg a megosztó erővel bíró dohány eredetét, történetét, feldolgozását. Mi vezetett ahhoz, hogy ilyen sokan függőségi viszonyt ápolnak ezzel a jobb sorsra érdemes növénnyel? A legismertebb felhasználási mód mellett használják gyógyszerek alapanyagaként és szerves növény védőszerként is.
Gyógy- és fűszernövények jelentősége
Amikor a majmok az őserdőben megbetegszenek, ösztönösen bizonyos növényeket esznek. Figyelemre méltó, hogy ott lakó bennszülött népek is ugyanazokat keresik bajaik orvoslására.
-
-
Kedvezőtlen életfeltételeket teremet a talajból fertőző kórokozó...
-
-
Őszi termesztésre használható, igen nagy termőképességű fajta. T...
Cikkajánló
Archivum
Friss hozzászólások
2020.december 09., szerda / 16:32
Mi a betegsége
2020.november 30., hétfő / 21:36
citromfa betegség
2020.november 30., hétfő / 18:39
sövényirtás
2020.október 11., vasárnap / 20:41
Gyom a gyepben
2020.október 07., szerda / 15:11
Gyom a gyepben
2020.szeptember 05., szombat / 20:53
Mezei tücskök ellen mitévő legyek?
2020.szeptember 03., csütörtök / 16:50
Yukkám levelei száradnak, foltosak :(
2020.szeptember 03., csütörtök / 16:25
Yukkám levelei száradnak, foltosak :(
2020.szeptember 03., csütörtök / 15:34
Yukkám levelei száradnak, foltosak :(
2020.december 09., szerda / 19:14