Hogyan válasszunk fát?
Sulyok Józsefné, 2015. dec. 09.
A fa gyenge növekedését nem kell feltétlenül betegségnek vagy kártevőknek tulajdonítani.

A nagylevelű hársat gyakran megtámadja a levéltetű, ennek a következménye a ragacsos mézharmat. Kellemetlen, ha autóbeálló vagy pihenőhely van a fa alatt. Jóval ritkább a jelenség az ezüsthársnál.
A mezei juhar Elsrijk fajtája keskenyebb és szabályosabb koronával rendelkezik, mint maga az alapfaj, egyetlen egyenes törzse van és kevésbé érzékeny a lisztharmatra. Aki szereti a vadgesztenyét, de zavarják az aknázó-moly rágása miatt megbarnul levelek, választhatja a kisebb termetű, piros virágú fajtát.
A természet rendjéhez tartozik, hogy a növények nem mindig úgy fejlődnek, ahogyan szeretnénk. Ez a nagyobb fáknál akár biztonsági kockázatot is jelenthet.
Ha a károsodás már nagy mértékű, akkor már általában már túl késő. Nagy vágási sebet kerülni kell, mert nem gyógyul be, és a geszt rothadni kezd. Ha a fa már nem áll elég stabilan, ne mi magunk akarjuk a fát kivágni, hanem hívjunk hozzáértő, képzett favágót.
A fa gyenge növekedését nem kell feltétlenül betegségnek vagy kártevőknek tulajdonítani. Ha a koronában hirtelen sok elhalt ágrész tapasztalunk, ennek akár az összetömörült talajszerkezet is lehet az oka. Ilyen esetben is érdemes szakember tanácsát kérni és megtenni a javasolt intézkedést.
Kapcsolódó cikk: Támaszt kér a fa
Facebook Twitter GoogleStartlap
2020.december 09., szerda / 19:14