Így ápold szakszerűen a rózsát!
Sulyok Józsefné, 2014. jún. 10.
Rózsáinkat két irányból is veszély fenyegeti. Az egyik a növényi betegségek, gombakártevők pusztítása, a másik az állati kártevők, levéltetvek és egyéb szívó kártevők ámokfutása. Fogadjunk meg néhány egyszerű szabályt és nem fogunk rossz időben és feleslegesen sokszor a permetező után nyúlni.

A lisztharmat esetében penésszerű, szürkésfehér bevonat képződik a levélzet mindkét oldalán.
A feketefoltosság és rózsalevélrozsda esetén a levélzetet kisebb-nagyobb feketefoltok fedik, a levelek szélét rozsdaszerű bevonat kezdi ki. Mindkettő veszélyes, mert ha nem védekezünk, ezek a foltok terjednek így a megtámadott levélzet lehull, a növény fejlődésében megáll, sőt könnyen el is pusztul.
Kora tavasszal megjelennek az apró zöldszínű levéltetűk, és a különböző rágcsáló kártevők is. Kártételük nem kisebb a gombabetegségeknél, mert a lombozatot megtámadva, majd a virágzatot összerágva, ugyancsak hátráltatják rózsáink fejlődését, tönkre is tehetik.
Mikor és mivel permetezzünk?
Soha ne várjuk meg az ismeretlen kártevők megjelenését. Amikor a rózsák kihajtottak, és a földkupacot eltávolítottuk róluk, elvégezhetjük az első permetezést, és ezt havonta ismételjük meg.
Permetezni kora reggel vagy késő délután tanácsos, de semmi esetre sem tűző napon. Sokan ajánlják a borús időben történő permetezést, ez nem praktikus, mert borús időt rendszerint eső követi, és ebben az esetben a munkánk, anyagunk kárba veszett.
Kapcsolódó cikk:
Beletörik a bicskánk? Rózsaültetés helyesen
Facebook Twitter GoogleStartlap
Kérdéseire bővebb információt a Kertdoktorban talál:
http://www.szepzold.hu/rozsa
Üdv: M. Izabella