Így lesz előkelő kaktuszkerted majd télen is!
Scheftsik Tamás, 2013. jún. 11.
Egy igazán különleges kert létrehozásához bizony nem elég a könnyen elérhető és gondozható növények közül válogatni. Ehhez a projekthez olyan szépségek kellenek, amikkel nem csak a környezetünkben nem lehet találkozni, hanem még a különlegesek között is különlegesek.

Éppen ezért az egyik legmegdöbbentőbb vállalkozás az, ha kis hazánkban szeretnénk egy olyan egyedi kertet létrehozni, ahol büszke, és nagy kaktuszok díszítenek, a maguk tüskés valójában. Ez ugye nem egyszerű, hiszen nyáron – már ha van nyár – ugyan jól érzik magukat, ám a téli, tartós csapadékkal és a faggyal nem igazán tudnak mit kezdeni. Pontosan ez az, ami miatt elképednek az emberek, amikor egy-egy sudár kaktuszt pillantanak meg a hólepte kert közepén, ahogy zölden trónol a kemény mínuszokban.
Természetesen nem minden faj alkalmas arra, hogy kiültessük, és az sem mindegy, hogy milyen minőségű a rendelkezésünkre álló talaj. Ez utóbbit azonban viszonylag egyszerűen ki lehet küszöbölni: ültessük a kaktuszt egy nagyobb cserépbe, amiben biztosítani tudjuk a neki megfelelő közeget, majd cserepestől ültessük el a kertben.
Kötélkaktusz
Akik szeretnének egy szúrós óriást a kertjükben tudni, azoknak alkotta a természet a kötélkaktuszt. Ez a legnagyobb a télálló fajták között, így nem hiányozhat egy ilyen különleges kertből sem. Több fajuk is létezik, ám ezek közül nem mindegyik alkalmas a szabad földbe való kiültetésre, így erről mindenképpen tájékozódni kell, mielőtt beszerzünk egy ilyen növényt. A talajban szereti a homokos, sóderes közeget, és mindenképpen déli fekvést igényel. Ahhoz, hogy szép lehessen, érdemes számára napos, védett helyet biztosítani, ám még ebben az esetben is számolni kell azzal, hogy kiültetve a fejlődése lassú.
Fügekaktusz
Ezeknek a fajoknak sem mindegyike alkalmas a szabadföldi teleltetésre, méretüket tekintve valamivel elmaradnak a kötélkaktuszok mellett, de ez ne rettentsen vissza senkit a tartásuktól. Párnás megjelenésű növény, amire a legtöbb ember emlékszik, mivel nálunk is igen elterjedt. Nevét a terméseinek megjelenési formájáról, és azoknak szép, vöröses színéről kapta. Látványának fényét az is emelet, hogy a levelek zöldje mellett a tüskéi is színesek, mivel a kezdetben fehér tőrök a végükre bebarnulnak. Az egyik legelterjedtebb képviselője az Engelmann fügekaktusz, melynek telepei akár 50-120 centisre is megnőnek, hajtásai pedig elérhetik a 30 centis méreteket is. Igazi pompáját, mint minden kaktusz, akkor nyeri el, amikor virágba borul, és sárga szirmokkal lesz tele az egész növény. Érdekesség, hogy a fügéket meg is lehet enni, sőt, Délkelet – Arizonában kitűnő csemegeként tartják számon.
Hordó kaktusz
Ezek között a szépségek között is rejteznek olyanok, amelyek a kertünk díszeivé válhatnak, mivel a fagytűrésük akár a -23°C-ot°is elérheti. Arra sem lehet panasz, hogy nem elég mutatósak, mivel a Ferocactus hamatacanthus akár 60 centisre is megnőhet, ami nem éppen aprócska termet. Ráadásul szép, kerekded alakja, és gyönyörű virágai miatt is biztosan kedvelni fogjuk, arról nem is beszélve, hogy sem a kutya, sem a macska nem fogják bántani, mert az első találkozás után megtanulják, hogy a kaktuszokat bizony tisztelni kell.
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.augusztus 08., hétfő / 14:23