Így tárold jól a szárított gombát!
Sulyok Józsefné, 2013. nov. 25.
Az a háziasszony, aki a nyár végi és őszi gombaidény alatt gondolt a télre, annak nagy valószínűséggel van az éléskamrájában legalább egy zacskónyi szárított gombája. Néhány egyszerű trükkel megkíméljük magunkat a bosszúságtól, hiszen ez az ásványi anyagokban és fehérjékben gazdag finomság nagyon kényes a tárolásra.

Persze mindemellett nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a begyűjtött gombát mutassuk meg szakembernek minden esetben, még akkor is, ha magunkat a gombák tudorának tartjuk!
A helyes tárolás:
A szárított gomba legnagyobb veszedelme az aszalványmoly. Ettől úgy védhetjük meg, hogy a gombát befőttes üvegekbe rakjuk, és celofánpapírral kétszeresen lekötjük.
Tárolhatjuk bélelt zacskóban is, csak jól le kell zárni. A tüll és az egyéb ritka szövésű anyagok semmiképpen nem alkalmasak erre a célra. A készletet csak teljesen száraz helyen szabad tárolni, mert egyébként könnyen nedvességet szív magába.
A nedves gombát a penész azonnal megtámadja. A kissé penészes gomba még megmenthető ugyan, ha erős vízsugárral a fertőzött részt lemossuk, majd megszárítjuk. Az ismételten szárított gomba azonban mindig megbarnul.
Felhasználás előtt a gombát vízcsap alatt jól meg kell mosni, hogy a szennyező föld és homokmaradványokat eltávolíthassuk. Ha a mosás után 2-3 órán át vízben áztatjuk, így a sejtek megduzzadnak, s a gomba használhatóvá válik.
A túl keményre szárított gombát megőrölhetjük, így jutunk a gombaporhoz, amely kiválóan alkalmas ételek ízesítésére. A szárított törmelékét is felhasználhatjuk gombapornak.
Kapcsolódó cikk:
Facebook Twitter GoogleStartlap