Így válassz a fény és árnyék között!
Sulyok Józsefné, 2013. márc. 01.
Kirándulás a virágok végletes világába
Egyes növények a tűző napon, mások az árnyékban érzik jól magukat. Kielégítő fejlődésük, díszítőértékük egyik alapja, hogy az igényeinek megfelelő helyre telepítsük őket.

Napimádók
Közülük nagyon sokan Dél-Európából, Dél-Amerikából és Dél-Afrikából érkeztek hozzánk, de van köztük néhány hazai is. Ezek a forró, déli fekvésű erkélyek betelepítésére igazán alkalmas növények, mert ott is megélnek, ahol mások biztosan elpusztulnak.
Nevelhetjük őket cserépben vagy ládában, homokon vagy kötött talajon, de a legfontosabb, a jó vízelvezetés. Meleget tároló kövek, agyag és homok illenek legjobban ezekhez a sivatagi és sziklakerti növényekhez.
Napos helyek növényválasztéka: ilyen helyre jól illenek a pozsgásnövények, a kőtörőfű, a varjúháj, a kövirózsa, a különböző illatos növények. Például a kakukkfű és a levendula és a nyári virágok, ilyen a gazania, a napsugárka, néhány sás, gyepképzők - például a homokhúr - a tatárvirág és a pázsitviola.
Árnyékban díszlők
Akinek az erkélye északi fekvésű, árnyékos, hűvös, nem számíthat olyan ragyogó színorgiára, mint amilyet déli vagy keleti fekvés megenged. Az árnyékkedvelő növények színe sokkal visszafogottabb a hangulatuk hűvös és friss. Ilyen például az ibolya, a kékes szín, a fehér és a rózsaszín.
Nem szabad megfeledkeznünk a számos, szebbnél szebb levéldísznövényekről. Mivel legtöbbjük sok nedvességet igényel, lehetőleg nagy edényeket használjunk, és tegyünk hozzá jó vízgazdálkodású talajt, a balkonládákba esetenként vízadagolót is.
Árnyékos helyekre ajánlott növény: a hortenzia, a különböző fuksziafajok, például a télálló fukszia. Továbbá a begóniafajok, az árnyékliliom, a pistike, a kecskerágó, a perjeszittyó és a borostyán.
Kapcsolódó cikk:
A tavaszcsalogató ibolyaszín titka
4 tipp a porcukros virágálomért
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22