Melegedjünk illóolajokkal
Sulyok Józsefné, 2015. okt. 12.
Homoktövis, ginzeng, citrom csak néhány azok közül az illóolajok közül, amelyekkel a hirtelen beállt hűvös időt könnyebben megszokhatóvá tudjuk tenni.

Gyömbér
A növény hatása a gyökerének illóolajában rejlik. Jó émelygésre, hányinger enyhítésére, emésztési zavarokra, gyulladáscsökkentő, és antibakteriális hatása van, megfázás, köhögés, fájó torok esetén igyunk gyömbérteát, de főzetéből fájdalmat enyhítő, izzasztó fürdőt is készíthetünk.
Kakukkfű
Köptető teák fontos eleme, a tüdőre és a hörgőkre jó hatással van, hatékonyan fertőtlenít. Illóolaját felső légúti panaszok esetén is alkalmazzák inhalálás és párologtatás céljából.
Ginzeng
Javítja a koncentrációt, az erőlétet, az immunrendszert, a betegségből való lábadozást segíti, talán ezért is nevezik évezredek óta az „erő gyógynövényének”.
Hársfa
Nem csak remek nyugtató, hatékonyan enyhíti a meghűléses panaszokat is. Nyákoldó, köptető hatása révén, torokbántalmakon, rekedtségen is segít, emellett izzasztó, lázcsillapító hatása is van.
A hársfateát 60 fok alá hűtve, hársmézzel is keverhetjük, így megőrizhetjük a méz értékes hatóanyagait.
Homoktövis
Kiemelkedő C-vitamin tartalma mellett B-, E-, F-, K-vitaminban, valamint esszenciális zsírsavakban is gazdag. Leggyakrabban szörp, lekvár, őrlemény és olaj formájában találkozhatunk vele, de teaként is fogyasztható. Roboráló, gyulladáscsökkentő, felgyorsítja az influenzából való felépülést is.
Echinacea
A bíbor kasvirág az egyik leghatékonyabb immunerősítő gyógynövényünk, melyet a betegségek megelőzésére, kezelésére használhatunk. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatását már az antibiotikumok megjelenése előtt alkalmazták a népgyógyászatban. Belsőleg tea, tinktúra, cukorka vagy szirup formájában kapható.
Eukaliptusz
Nyákoldó hatóanyagainak köszönhetően, hamar megszünteti az orrdugulást, erősíti az inhalálás, párologtatás, nátha és köhögés elleni készítmények, torokfertőtlenítő cukorka hatását.
Teafa
Vírusellenes hatása mellett baktérium és gombaölő. Természetes antibiotikum lévén nagy hasznát lehet venni a téli időszakban. Enyhíti a légúti betegségeket, gyulladáscsökkentő, köptető hatása is van.
Párologtatóba csepegtetve, megtisztítja a lakás levegőjét a kórokozóktól.
Citrom
Magas C-vitamin tartalma miatt remek immunerősítő, lázcsillapító, elpusztítja a káros mikroorganizmusokat. Illóolajként kellemes illata mellett fertőtlenítő hatású. A citrusfélékből (narancs, stb.) fogyasszunk sokat a téli időszakban a napi vitaminbevitel érdekében.
A felsorolt és más gyógynövényekből készült főzetek, teák, tinktúrák mellett használjunk a téli időszakban illóolajokat is, amelyekből inhaláláshoz 10-15 cseppet tegyünk fél liter forró vízhez, majd hagyjuk kissé lehűlni és csak azután használjuk.
Aromaterápiás fürdőhöz 5-10 csepp illóolajat keverjünk össze egy evőkanálnyi tejszínnel, zsíros tejjel vagy más olajjal, és ezt öntsük a fürdővizünkhöz.
Kapcsolódó cikk: Legyünk óvatosak a törpemandulával
Facebook Twitter GoogleStartlap
2020.december 09., szerda / 19:14