Mire figyeljünk télen ha orchideát veszünk!
Mártha Izabella, 2014. jan. 07.
Ahhoz, hogy a hobbykertészek saját orchideájukat sokáig élvezni tudják, meg kell győződni arról, hogy a növényt a virágboltban mennyire védték a betegségektől és a hidegtől!

A hőmérséklet gyors változása nem tesz jót az orchideáknak!
Mivel az orchideafélék a meleg és a mérsékeltövi területekről származnak, nemcsak a huzat és az erős hideg, hanem hőség és a gyors hőmérséklet-változást sem tesz jót nekik. Az orchideakedvelőknek alaposan utána kell járniuk ha vásárolni szeretnének egy növényt, hogy azon növényekkel a vásárlást megelőzően hogyan bántak. Arra figyeljünk, hogy olyan növényeket ne vegyünk meg, amelyek a bejáratnál vagy hűvös területen tartottak. Ezen kívül fontos, hogy a téli időszakban is csak jól becsomagolt állapotban vigyük orchideánkat haza, különösen ha hosszabb útra visszük.
Nézzük meg a gyökeret…
Aki biztosra akar menni, hogy az orchidea amit vásárolni szeretne egészséges, az vegye alaposan szemügyre a növényt. A legelső a vásárlásnál, hogy nézzük meg a gyökereket! A lepkeorchideánál (Phalaenopsis) az a jó aminek vastag, ezüst-fehéres színű gyökere van zöld csúccsal.
A Cymbidium vagy a vénuszpapucs (Paphiopedilum) orchideáknak optimális, ha világosbarna gyökércsúcsai vannak. Ha a gyökerek fonnyadtak vagy fekete színűek esetleg nyálkásak, akkor ezeket ne vegyük meg még akkor sem, ha a levelek és virágok jól néznek ki.
…a levelet, szárat…
A levél akkor a legegészségesebb, ha fényes, sima, szilárd és egyenletesen zöld színű. Ha a növényi részeket pókhálószerű réteg borítja akkor valamilyen kártevő támadta meg, például levéltetvek vagy liszteskék szívogatják a levelet vagy a virágzatot.
… és a virágot!
Vásárlásnál arról is győződjön meg arról, hogy a virágok egyenletes színűek legyenek. Az optimális, ha néhány nyílott virág és sok bimbó található rajta. Ha nektárcseppet látunk az ivarszerveken, akkor a növény egészséges, de más növényi részek nem lehetnek ragacsosak! Ha több virágot szeretnénk látni, akkor folyékony tápoldattal serkenthetjük a növény virágképzését!
Ha szeretjük az orchideát és vásárlás előtt alaposan megnézzük hogy egészséges-e a növény, akkor egész biztosan sokáig gyönyörködhetünk a szépségében és lakásunk egyik legszebb dísze lehet!
Facebook Twitter GoogleStartlap
Hozzászólások (8)
Kérdésem lenne, mi lehet az oka, hogy miközben egyes orchideáim ontják magukból a szebbnél szebb virágokat - új hajtásokat, némelyik az erős virág szárak mellett eldobják a leveleiket..???
Kb. fél éve vezettem be, hogy minden esetben, ha elvirágzik egy orchideám, akkor friss táptalajba ültetem át, másrészt az áttetsző műanyag cserepet is nagyobbra cserélem. Ezt 90%-a nagyon meghálálja, ilyenkor a növény szemmel láthatóan fejlődésnek indul, levelei dúsabbak lesznek, és szinte mindig a virágzó szárak is megduplázódnak. Ugyanakkor pedig - és általában ugyebár a legszebbek levelei elsárgulnak - elhullanak, viszont virágzó száraik minden esetben ugyanúgy megmaradnak!
Köszönöm válaszodat!
üdv. András
Valószínű az orchideáját viaszos pajzstetű támadta meg, ez egy apró, 1-2 milliméter méretű állat, ami s növény nedvét szívogatja, azzal táplálkozik. Szívás hatására a levelek torzulnak, erős fertőzés hatására el is pusztulhatnak. Gyorsan fejlődő, nagyon szapora állat, ha egyszer megtelepszik nehéz kiírtani. Erős fertőzés esetén ragadós mézharmatot választanak ki a növényen. Szobai légáram is átmozgathatja a fiatal mozgó kártevőket a szomszédos növényekre, ezért javasolnám a többi egészséges növényektől eltávolítani a beteg orchideát.
Érdemes a permetezések előtt a rovarokat puha fogkefével a növényről lekefélgetni és langyos vízzel lezuhanyozni, majd lepermetezni Gazelle készítménnyel!
A Gazelle Vital készítmény két részből áll rovarölő (Gazelle) és tápanyagot (Wuxal Microplant) tartalmaz, amit dísznövényekre lehet használni. 0,02 %-os töménységben permetezze le a növényét 2 naponta 3-5 alkalommal.
Üdv: M. Izabella