Növényápolás banánhéjjal!
Mártha Izabella, 2013. nov. 12.
Ha levéldísznövényeinket télen száraz levegőjű lakásban tartjuk, nagyon fontos azok leveleit rendszeresen ápolni, így kedvenc növényeink folyamatosan frissek és szép zöldek lesznek!

Nemcsak a virágzó növények tudják lakásunkat díszíteni, hanem a zöld levéldísznövények is javítják a életminőséget, mivel a szoba levegőjét oxigénnel és páratartalommal dúsítják. Nem utolsó sorban hozzájárul az egészségünk megtartásához, mivel magas levegő páratartalomnál a nyálkahártyák nem száradnak ki gyorsan így a vírusoknak és baktériumoknak könnyebben tudunk ellenállni.
A növények légnedvesítő szerepe abban rejlik, hogy a zöld szobanövényeket a téli hónapok alatt is ápolni kell, a fűtőtestek miatt kiszárazd levegő, valamint a fényszegény környezet sok gondot okoz nekik.
Egy nagy probléma a növények számára a por! A fűtőtestek környékén a meleg levegő folyamatosan felszáll, így az egész szoba levegője körkörösen mozgásban tartja. Ez kiszárítja a szobanövények leveleit és felkavarja a port is a levegőben. Végül ez por nemcsak a földre vagy a szerkényekre rakódik le, hanem a dísznövények leveleire is. A kialakult porréteg rontja a zöld levelek fényhasznosítását ezáltal megnehezíti a növények életét.
Egy alapos tusolás minden levéldísznövénynek jót tesz!
Levéldísznövények legfontosabb ápolása a leveleket letörölgetése és lezuhanyoztatása. Ahhoz, hogy a porréteget a levelekről eltávolítsuk, a nagylevelű dísznövényeknél legegyszerűbb pár hetente egy puha portörlő ronggyal azokat letörölgetni. Téli hónapokban a levelek lezuhanyoztatása is szemmel láthatóan jót tesz a növénynek. A legjobb, ha kézmeleg vízzel és gyenge vízsugárral a tusoló alá állítjuk a növényünket, a víz eltávolítja a porréteget és a levelek ismét frissek, üdék lesznek. Hogy a földlabda a tusoló alatt ne nedvesedjen át egy műanyag táskába érdemes beburkolni a cserepet, a tetejét összezárni úgy, hogy csak a törzset és a zöld növényi részt érje a víz. Figyelem: afrikai ibolya és egyéb puha vagy szőrős levelű növényt nem szabad felülről öntözni, ezek könnyen megrothadnak, mert a leveleik nem tudnak elég gyorsan megszáradni!
Zöldnövények párásítása
Különösen a szobapáfrányok apró levele szárad fel nehezen, de rendszeres párásítással megoldható ez a probléma is. Egy kézi permetezővel történő spriccolás nemcsak a portól védi a leveleket, hanem alacsony levegő páratartalomnál megakadályozza a levelek fonnyadását és a levél szélek barnulását. Különösen a szobapáfrány és a kis levelű növények mint pl. kislevelű fikusz szemmel láthatóan jobban sínylődnek télen, mintha rendszeresen vízzel spriccoljuk őket. Nagyon fontos: langyos esővizet, vagy desztillált vizet használjunk, hogy a levelekre ne rakódjon le a vízkő. Virágos növényeket és puha, szőrös levelű növényeket viszont nem szabad permetezni!
Levélfényezés banánhéjjal
A szobanövények levelei hetekig megtartják fényességüket, ha a banánhéj belső oldalával dörzsöljük őket. A puha gyümölcshús eltávolítja a porréteget a levelekről és azokon egy réteget képez, ami megakadályozza, hogy a por egy bizonyos időre újra belepje a leveleket. Ezen kívül a banán kálium tartalma jótékony hatással van a növényre, melyet magas hatóanyag tartalmú tápoldatozással érdemes kiegészíteni, hogy télen is ragyogó dísznövényeink legyenek a lakásban.
Facebook Twitter GoogleStartlap